A MAGYAR RÖGBI FOTÓ- DOKUMENTUM ÉS VIDEÓ GYŰJTEMÉNYE 1972. a képekre kattintva azok nagyobb és letölthető teljes változata jelenik meg
1972. január
100 éves a rögbi - a Népújság cikke:
Persze igazából csak a nemzetközi szövetség volt 100 éves, rögbit nagyjából 1823 óta jegyzik.
január 7.
január 12.
Vitray Tamás Amerikában:
Forrás: Árkai Zs. - Győr
január 21.
1972. február
február 2. Marokkó - Franciaország 3-72 (0-40) - pozsonyi Új Szó hetilap:
február 14. újságcikk a rögbisekről - Pionírok a rögbipályán.
A cikkben említésre kerül az Árpádföldi csapat edző(nő)je, György Sándorné - Erika, Sárközi Sándor, az akkor 30 éves Bába Feri, a 15 éves Mérey Tamás, Sashegyi János csapatkapitány.
"Az Árpádföld csapata 1970. tavasztól már Újpesti Spartacus 1972-ig, később 1974-ig újra Árpádföld (pontosítás Erdélyi Sanyikától kellene)."
Forrás: Bene Kálmán - 1970. és 1988. között aktív rögbis és sportszervező
Sárközi István az árpádföldi pályán a nagybátyja által küldött francia mezben, ami akkor nagy kincsnek számított: Forrás: Sárközi István - 1970-től 74-ig játékos, majd szervező és edző a 80-as évek elejéig
Megjelenik a Rögbi Hirek 1972/1 száma.
Forrás: Árkai Zsolt - Győr
1972. március
Rögbi a SZU-ban
Forrás: Árkai Zsolt - Győr
március 14.
Franciaországi rögbis élmények - később Magyraroszágon is járt akkori szupersztár, Pierre Villepreux említésével:
Temesvári rögbihétvége:
Forrás: Szbad Szó
Erdélyi Sanyika emlékezik:
"Úgy ismerkedtem meg a rögbivel, hogy egy gimáziumi osztálytársam hívott el, hogy menjek vele edzésre. Ez 1972 márciusában volt. Kedden lementem és összetörtek mint egy perecet. Amikor a csütörtöki edzést kibírtam azt mondta az edző, hogy jó rögbis lehetsz.
Én Hűvösvölgyből másfél órát utaztam Árpád-földre mert megszerettem a rögbit. Télen az edzés 10 km es futással kezdődött, utána egy kis labdázás, hogy el ne felejtsük milyen is a labda. A fürdőt "lavór" adta egy barátunknál. Ez a "pestieknek" kellett. Nehogy büdösen menjenek haza.
A csapat árpádföldiekből, cinkotaiakból, mátyásföldiekből és pestiekből tevődött össze. A pestiek főleg Agyalföldiek voltak, illetve egy Kelenföldi illetve én a Hűvösvölgyi.
Névsor: Gyuka Zoltán (Angyalföld), Darmos Endre (Angyalföld), Hóser Péter (Angyalföld, sajnos már nincs közöttünk), Hadar László (Angyalföld - sajnos ő sincs már közöttünk), Bocsor Sándor (Kelenföld) és én.
Szerintem a csapatot direkt szüntette meg a hatalom. A fiúk - hogy úgy mondjam - a csibész környékiek voltak. Ezt úgy csinálták, hogy a csapat tagjait más más évben vagy éven belül más-más hónapban hívták be katonának. Így normális edzést nem lehetett tartani.
Én 1974-től 1976-ig voltam katona. Ott tanultam meg judózni. 1979-ig az Újpesti Dózsában edzettem.
Azután újra jött a rögbi és eldöntötte az életemet."
2021. december 16.
1972. április április 3.
A csehszlovák Slávia Praha rögbicsapata az NDK többszörös bajnokát, a Stahl Hennigsdorf együttesét látja vendégül.
április 30. Split
Jugoszlávia - Spanyolország 7-21
Forrás: 2014. M. Protega - S. Milenkovic: A jugoszláv rögbi 1954-1991.
Kiss Kálmán, az Újpesti Spartacus (korábban Árpádföld/Pécel) edzője és játékosa 1971-től 1974-ig emlékezik:
"Ahogy kiszorultunk a Spartacus intézményeiből, visszakerültünk az árpádföldi pusztára, de ott is intenzíven folytak az edzések. Ezután következő mérkőzéseinken a hazai mezőnyben nem volt legyőzőnk. Sőt talán az első csapat voltunk Magyarországon, akik külföldi csapatot meg tudtak verni, és ez az Ostrava vegyes csapata volt. A körülmények csak romlottak, a rögbi sötét ló volt hazánkban, bárhová fordultunk, falnak ütköztünk.
Szekeres Dodó jóvoltából megkaptuk a lehetőséget, hogy a Ferroglobus pályán játszhassunk. Először május 1-én bemutató mérkőzés az MTK ellen. Ezután edzéslehetőséget kaptunk. Jártunk bemutató mérkőzésekre Leányfalu, Göd stb."
1972. május
Hannover --------------- Forrás: Erdélyi S.
Ostrava --------------- Forrás: Erdélyi S.
Juhász László - Dzseff és a tolongógép:
Az ostravai utazók, az ostravai junior és egy másodosztályú csapat, a Banik Karvina: Forrás: Sárközi István - 1970-től 74-ig játékos, majd szervező és edző a 80-as évek elejéig
Várna ----------------- Forrás: Erdélyi S.
Kupa résztvevők: Ostrava, Frankfurt, MTK, Szakipar Építők, Újpesti Spartacus
Carlo Passalacqua távozása után csak az MTK, az Építők és az Árpádföld működik tovább. Ez a magyar rögbi működésének "Három Kupás" időszaka. A csapatok kupa rendszerben küzdöttek az Építők, az MTK és a OKISZ Kupáért.
Erdélyi Sanyika - Árpádföldön nyit:
május 27.
NSZK, Garmisch-Partenkirchen: FIRA 30. Kongresszus
Elnök: Marcel Batigne - Franciaország
Főtitkár: Jean-Claude Bourrier
Becsült időpontú karikatúra - készítette Lengyel
1972. június
június 2. Tököl
A Bp. Építők bemutató mérkőzést tartott:
Forrás: Bene Kálmán - A magyar rögbi sport története 1969-1988
Újságcikk Dékány István tollából.
Magyar Ifjúság - 1972.06.02.
Forrás: Árkai Zsolt - Győr
Becsült időpontú rögbikarikatúra
június 16.
Zuhanyzóban sérült bíró a ligarögbi kupadöntőn:
június 23.
Női rögbis férfi csapatban
1972. július
július 2.
Kovászna Mgyei Tükör - női rögbis férfi csapatban
Igen hányaveti képes cikk a rögbiről - svájci példát említenek.
Erdélyi Sanyika emlékezik
"Az első Magyarországon épített tolongásgép története:
Az Árpádföldi pálya egy valamikori foci pálya volt. A talaj főleg homok volt, így könnyű volt elkészíteni. Mivel a méretre fűrészelt villanyoszlopokat letudtuk ásni. Szóval, Juhász Laci (becenevén Jef - sajnos már ő sincs közöttünk) "találta" az oszlopot. Mint írtam, méretre fűrészeltük és a gödröket olyan mélyre ástuk, hogy biztonságosan tartja meg a tolongásban résztvevőket. Pista küldött róla fényképet. Ez igen hasznos volt mivel ez is hozzá segítette a csapatot, hogy az osztravai csapatot igen nagy pontkülönbséggel legyőzzük.
Nagyon meglepődtek, hogy ilyen jó csapatunk van (1973 ban) Erről küldtem fényképeket a honlapra - sárga mezben a csapatunk. A játékvezető a cseh csapat edzője volt.
Azért építettük a tolongás gépet, mert tavasszal amikor Osztravában voltunk, szombaton a helyi bányász csapat ellen játszottunk és igen tönkretették a tolongásunkat. Este úgy tettük rendbe a tolongás első és második sorát, hogy az első sor fejüket a falnak téve állt és a második sor mögötte.
Így tettük helyre a tolongást. Vasárnap a helyi csapat U21-es csapata két céllal tudott csak legyőzni minket. Sajnos mi nem tudtunk pontot szerezni.
Bármilyen Magyarországra jött csapat (főleg cseh) mindig két hazai csapat ellen játszott (szombat-vasárnap).
Akkor a rögbi labda nagyon kevés volt a csapatoknak. A cseh csapatok mindig hoztak magukkal. Volt egy olyan eset amikor nem hoztak arra számítva, hogy nekünk biztos van. Volt is csak otthon. Amig elment az egyik játékosunk azzal poénkodtunk, hogy játszunk téglával, mert azt ugyanúgy kell dobni a kőművesnek (ne forogjon stb.) mert a kőműves különben igen rosszul nézd rád.
A Kőér utcai szpari pályán voltunk. Találtunk is egyet és dobáltuk egy kicsit. Mivel jó rögbisek voltunk, egyszer sem forgott meg a tégla.
Mindig a mi csapatunk volt az elő csapat és elég jó meccseket játszottunk, persze nem győztünk.
Az Építők csapata (Czabán Dani) volt a legjobb csapat. De egyszer igen rendesen legyőztük őket. Az Építők csapata atléták evezősökből tevődött. Hubai Gyula (örökös magyar tízpróba bajnok - tízszeres) volt a centerük. 195 cm magas, 110 kg és 12 mp körül futotta a 100 métert. Egy ember nem is tudta leszerelni. Esni azt nem szeretett. Ha már egy meccsen sikerült kétszer szerelni és jó nagyokat esett már inkább passzolt jól-rosszul. Ezt használtuk ki és már az elején két fiúnk fogta (egy nem bírta volna) és jó nagyokat sikerült is esnie. Ez is hozzá járult a győzelmünkhöz."
2021. december 17.
1972. szeptember
Becsült időpont
Egy MTK-Árpádföld mérkőzés Forrás: Bába Ferenc - Erdélyi Sanyi révén 2022.03.
1972. október
október 13. péntek - az Andok hegységben repülőgépbalesetet szenved egy uruguayi keresztény fiatalok rögbicsapat, a chilei légierő hamarosan feladta a keresésüket. Az életbenmaradottak azonban nem adták fel és egy részük így megmenekülhetett. Az esetből remek regény illetve ebből később film is készült.
Életben maradtak - Alive, 1993-as film 121 perc hosszú
A Csapat a baleset előtti időszakban:
A pozsonyi Új Szó hetilap néhány nappal későbbi majd a megtalálás utáni cikke az esetről 12.28-án:
A gépen:
A túlélők egy része:
A roncs és a később 3600 méteren az emlékmű:
1972. november
november 12. Budapest Cinkota - Auras pálya
Újpesti Spartacus - Bp. Építők 32-14
november 25. Budapest Cinkota - Auras pálya
Újpesti Spartacus - MTK
Az Árpádföld "nagy" csapata ekkor - forrás: Erdélyi Sándor
Állnak: Gyuka Zoltán, Darmos Endre, Kiss Kálmán csapatvezető, Kőműves József, Lusták László, Csányi László, Kőműves Ferenc, Bocsor Sándor, Mészáros János
Guggolnak: Sándor László, Sárközi István (†), Ille István, Csapó László, Németh Antal, Hózer Péter, Erdélyi Sándor, Kovács Róbert, Juhász László (†), Vostyenák György
A képről hiányzik: Tóth Mihály, Sashegyi István, Pap Zoltán, Nagy Róbert, Szentgyörgyi Albert, Babay Gábor, Hadar László
Ekkor már régen Újpesti Spartacus néven szerepeltünk.
Kiss Kálmán - 2022.03.05.
"Bp. Építők. 1972-re már feloszlott"
Forrás: Bene Kálmán - 1970. és 1988. között aktív rögbis és sportszervező
1972. december
Ostravai újévi üdvözlőlap: Forrás: Sárközi István - 1970-től 74-ig játékos, majd szervező és edző a 80-as évek elejéig